اسلام ناب


سلام

می دونید ما انسان‌ها چه مشکلی داریم. بزرگ‌ترین مشکل ما اینه که وقتی به مسائل مادی نگاه و توجه داریم بالاترین درجه آن را در نظر می‌گیریم ولی بدبختانه وقتی می‌خواهیم در مورد دین و مسائل دینی نظر بدهیم و حرف بزنیم پایین‌ترین فرد و پایین‌ترین پله را مد نظر قرار می‌دهیم.

نمی‌دانم چرا وقتی اسم دین را می‌آوریم افراد در ذهنمان متصور می‌شوند. غافل از اینکهدین، اصول و قاعده است نه افراد و مصادیق خارجی.

سؤال بزرگ کارشناسان دینی اینه که چرا ما دین را با افراد دین‌دار ارزشیابی می‌کنیم غافل از اینکه اعمال دین‌داران نمی‌تواند کاملاً مطابق و حاکی از دین باشد. دین روش و قاعده خاص خودش را دارد و هر کس طبق آن پیش برود و همه جوانب آن را رعایت کند دین‌دار واقعی است و هر کس که نام دین را یدک می‌کشد و در مسیر انحرافی قرار دارد هرگز نمی‌تواند دین‌دار حقیقی باشد و نمی‌شود او را مصداق کامل دین دانست. در چنین مواردی نباید بگوییم دین اشتباه است بلکه باید فرد مورد سرزنش قرار گیرد.

وقتی کسی از قوانین راهنمایی و رانندگی سرپیچی می‌کند ما فرد خاطی را سرزنش می‌کنیم نه اینکه قوانین را مورد تخطئه قرار دهیم مگر اینکه خودمان مانند آن فرد، خطایی در رانندگی داشته باشیم.

بهترین راه شناخت دین حقیقی و رسیدن به ارزش واقعی آن، درک معصومین (ع) است. چرا که آن‌ها مصداق حقیقی دین اند.

آخرین نکته اینکه همین ناتوانی در تشخیص دین حقیقی و کردار متناقض بعضی دین‌داران، باعث دین گریزی در جامعه دینی شده است.


نظرات شما 


طبقه بندی: دین شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه یکم آذرماه سال 1391 توسط : احمد صادقی