اسلام ناب

سلام دوستان عزیز بحثمون درباره  اهل بیت (علیهم السلامhttp://aqaed12.persiangig.com/image/1390-09-10/08.jpg)بود که گفتیم دوری و جدائی از اهل بیت باعث دور ماندن ازفرهنگ ناب اسلامی می شود و در حقیقت، اسلام با تلاشهای اهل بیت نشر و گسترش یافت و روایات متعددی در ذیل آیات قرآنی داریم که مؤیّد این مهم بوده و نشان دهنده جایگاه بی بدیل اهل بیت در اسلام می باشد.

به تعدادی از این روایات اشاره می کنم:

1. اهل بیت أسمای حُسنای خدا

العیّاشى عن محمّد بن أبى زید الرّازى عمّن ذكره عن الرضا علیه السلام قال: إذا نزلت بكم شدّة فاستعینوا بنا علی الله، و هو قول الله (و للّه الأسماء الحسنى فادعوه بها). قال: قال أبوعبدالله علیه السلام: نحن و الله الأسماء الحسنی الّذى لایقبل من أحد إلّا بمعرفتنا، )قال: فادعوه بها [1].(
عیاشی از محمد بن ابی زید رازی، از شخصی كه نامش را برد، از حضرت رضا (علیه السلام) روایت كرده است كه فرمود: هرگاه گرفتار سختی و بلایی شدید به نام و واسطه ما از خداوند كمك بطلبید، خداوند می فرماید (و برای خدا اسماء حسنایی است با آن اسماء او را بخوانید) ابوعبدالله امام صادق (علیه السلام) فرموده است: به خدا سوگند اسمای حسنای خدا ما هستیم، كه (طاعت و دعا) از هیچ كس پذیرفته نمی شودجز با شناخت ما )فرمود: پس خداوند را به این اسماء حسنی دعا كنید.(

2. اهل بیت وارثان بهشت

الصدوق قال: حدّثنى محمّد بن عمر الجعابى قال: حدّثنا أبو محمّد الحسن بن عبدالله الرازى، قال: حدّثنى سیّدى علىّ بن موسی الرضا علیه السلام عن أبیه عن آبائه عن علىّ علیه السلام فى قوله عزّوجلّ (أولئك هم الوارثون*الّذین یرثون الفردوس هم فیها خالدون) فى نزلت [2].

شیخ صدوق از محمد بن عمر جعابی، از ابو محمد حسن بن عبدالله رازی روایت كرده است كه گفت: سرورم حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) از پدر بزرگوارش از پدران گرامیش، از علی(علیه السلام) برایم حدیث كرد كه آن حضرت فرمودند: آیه (اینان همان وارثانند، همانان كه پردیس را به ارث می برند و در آن جاویدانند)، درباره من نازل شده اشت.

3. اهل بیت عهده داران امانت الهی

الصدوق حدّثنا أحمدبن زیاد بن جعفر الهمدانى رضى الله عنه قال: حدّثنا علىّ بن إبراهیم بن هاشم عن أبیه عن علىّ بن معبد عن الحسین بن خالد، قال: سألت أباالحسن علىّ بن موسی الرضا علیه السلام عن قول الله عزّوجلّ (إنّا عرضنا الأمانة علی السّموات والأرض و الجبال فأبین أن یحملنها)، فقال: الأمانة الولایة من ادّعاها بغیر حقّ فقد كفر. [3]

صدوق از احمد بن زیاد بن جعفر همدانی(رض) از علی بن ابراهیم بن هاشم، از پدرش، از علی بن معبد، از حسین بن خالد روایت كرده است كه گفت از ابوالحسن علی بن موسی الرضا(ع) درباره این سخن خدای عزّوجلّ (ما امانت را به آسمان و زمین عرضه كردیم اما آن دو از پذیرش آن خودداری كردند) سؤال كردم، فرمود: مقصود از امانت، ولایت است. هر كس بناحق آن را ادعا كند كافر است .

و روایات خیلی زیادی در این زمینه موجود است که حاکی از عظمت و منزلت والای اهل بیت (علیهم السلام) می باشد که به علاقمندان و دوستاران حق و حقیقت توصیه می شود کتابهائی که در این زمینه نوشته شده مطالعه بفرمایند.
--------------------------------------------------
[1] أعراف / 180. تفسیر عیّاشى 2 / 42.
[2] مؤمنون / 10-11. عیون اخبار الرضا 2 / 65.
[3] احزاب / 72. عیون اخبار الرضا 1 / 306.
طبقه بندی: راهنما شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه ششم دیماه سال 1390 توسط : احمد صادقی