اسلام ناب

به نام خدای بصیر و دانا که ما را به داشتن بصیرت دعوت می کند.
سلام دوستان عزیز سالروز فرا رسیدن حماسه  9دی و روز بصیرت و میثاق امت با ولایت را خدمت همۀ شما حماسه آفرینان تبریک عرض می کنم.
یکی از دغدغه هائی که برای همه وجود دارد اینست که آیا بصیرت در وجود آنها وجود دارد یا نه؟ معمولاً داشتن و یا نداشتن بصیرت در مرحلۀ امتحان و آزمایش الهی مشخص می شود و این بر حسّاسیّت مسئله می افزاید، چون شاید سعادت و شقاوت انسان در گرو یک تصمیم باشد که در همان زمان امتحان روی دهد. و از این رو انسانهای زیادی در طول تاریخ با وجود سابقۀ درخشان به خاطر عدم شاخصۀ بصیرت در زمان امتحان و فتنه، نتوانستند از این امتحان بزرگ الهی سرافراز خارج شوند.
بنده برای پاسخ به این دغدغه و از باب علاج واقعه قبل از وقوع کردن، تصمیم گرفتم شاخصه های بصیرت را برایتان معرفی کنم و در صورت نداشتن شاخصه ای، آن شاخصه را در خود تقویت کنیم.

شاخصه های بصیرت:

1.تشخیص حق و باطل: مقام معظم رهبری حفظه الله می فرمایند: آنچه در عبادت و معنویت تأثیرگذار می باشد، روح عبادت است و اگردر کسانی که به تقدس، زهد و عبادت شهرت یافته اند، روح عبادت نباشد، جبهة حق را از باطل تشخیص نداده و غالباً گمراه می شوند، همانند برخی از خوارج که آنچنان به عبادت شهرت یافته بودند که اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام را تحت تأثیر قرار می دادند؛ اما در جنگ جمل در صف دشمنان حضرت قرار گرفتند.
در روایتى از امام صادق علیه السلام نقل شده است كه اگر امیرالمؤمنین علیه السلام با اهل قبله نمى جنگید، تكلیف اهل قبلة بد و طغیان گر تا آخر معلوم نمى شد. این على بن ابى طالب علیه السلام بود كه این راه را باز نمود و به همه نشان داد كه چه كار باید كرد. رزمندگان، وقتى كه به بعضى از سنگرهاى جبهة مهاجم وارد مى شدند و آنها را اسیر مى گرفتند، در سنگرهایشان مهر و تسبیح پیدا مى كردند! بله، درست مثل همان كسانى كه مقابل امیرالمؤمنین علیه السلام قرار داشتند و نماز هم مى خواندند و نتیجتاً یك عده هم به شبهه مى افتادند.[1]

2.وظیفه شناسی: گاهی برخی افراد با وجود آگاهی و بصیرتی که نسبت به مسائل وجود دارد، سکوت اختیار کرده و به دفاع از حق قیام نمی کنند و چه بسا افراد بسیاری باشند که با کلام و سخن ایشان به یاری حق به پا خیزند؛ اما متأسفانه خود سنگ بی طرفی را به سینه زده و اعلام موضع نمی کنند. خطر این گونه افراد به مراتب از افرادی که اصطلاحاً ساز مخالف زده و علناً مخالفت خود را به رخ دیگران می کشند، بیشتر است.

3.شبهه زدایی: دوران دشوار هر انقلابى، آن دورانى است كه حق و باطل در آن ممزوج شود. امیرالمؤمنین علیه السلام از چنین وضعی پیوسته مى نالید و می فرمود: «وَ لَكِنْ یُؤْخَذُ مِنْ هَذَا ضِغْثٌ وَ مِنْ هَذَا ضِغْثٌ فَیُمْزَجَانِ فَهُنَالِكَ یَسْتَوْلِی الشَّیْطَانُ عَلَى أَوْلِیَائِهِ؛[2] امّا قسمتى از حقّ و قسمتى از باطل را مى گیرند و به هم مى آمیزند، آنجاست كه شیطان بر دوستان خود چیره مى گردد.»
در دوران شبهه و در دوران جنگ با كافر غیر صریح، جنگ با كسانى كه مى توانند شعارها را بر هدفهاى خودشان منطبق كنند، بسیار بسیار دشوار است. باید هوشیار بود.[3]

4.اهل صبر و بصر بودن: رهبر معظم انقلاب حفظه الله می فرمودند: «ما بارها عرض كرده ایم كه امیرالمؤمنین علیه السلام در جنگ صفین - شاید این جمله را در بارة عمار هم فرموده باشد - مكرر این جمله را مى فرمود: «وَ لَا یَحْمِلُ هَذَا الْعَلَمَ إِلَّا أَهْلُ الْبَصَرِ وَ الصَّبْرِ» چه عبارت زیبایى هم هست! حروف بصر و صبر یكى است، تركیبش دوتاست، و چه زیبا! فقط اهل بصیرت و پایدارى مى توانند این پرچم را بردارند. بصیرت را باید در خودمان تقویت كنیم.»[4]

5.ولایت پذیری: روزی مردی خدمت امیرالمؤمنین علیه السلام رسید و پرسید: «کمترین چیزی که انسان در پرتو آن جزو مؤمنان خواهد شد، چیست؟ و کمترین چیزی که با آن جزو کافران می شود کدام است؟» حضرت جواب داد: «کمترین چیزی که انسان به سبب آن در زمرة گناهکاران در می آید این است که ولایت ما را نپذیرد.» آن مرد گفت: «یا امیرالمؤمنین! منظورت از ما چه کسانی است؟» حضرت فرمود: «همانهایی که خداوند اطاعتشان را در ردیف اطاعت خود و پیامبر خود قرار داده است و فرمود: «أطیعُوا اللهَ وَ أطیعُوا الرَّسُولَ و أُولِی الْأمْرِ مِنْکُمْ».[5]
امام باقر(ع) فرمود: «وَ لَمْ یُنَادَ بِشَیْ‏ءٍ كَمَا نُودِیَ بِالْوَلَایَةِ؛[6] برای هیچ امری به اندازة امر ولایت، فریاد زده نشد.»

6.تسلیم و پذیرش حكم خدا و ولیّ خدا: «فَلا وَ رَبِّكَ لا یُؤْمِنُونَ حَتَّى یُحَكِّمُوكَ فِیما شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لا یَجِدُوا فِی أَنْفُسِهِمْ حَرَجاً مِمَّا قَضَیْتَ وَ یُسَلِّمُوا تَسْلِیماً»[7]؛ «به پروردگارت سوگند كه آنها مؤمن نخواهند بود، مگر اینكه در اختلافات خود تو را به داوری طلبند، و سپس از داوری تو در دل خود احساس ناراحتی نكنند و كاملاً تسلیم باشند.» این آیه می‌فهماند كه باید در برابر حكم خدا، رسول خدا و ولیّ خدا تسلیم بود و حتی در دل نیز، تردیدی نباید داشته باشیم، نه اینكه در برابر حكم خدا و ولیّ خدا، عمل خود را تحمیل كنیم؛ بلكه اعتماد به اینكه این حكم از طرف خدا و ولیّ خداست و قطعاً از اشراف بیش‌تر، عمق بیش‌تر، جامعیت بیش‌تر، دقت بیش‌تر و حمایت بیش‌تر برخوردار است، عقل خود را در برابر آن تسلیم كنیم؛ وگرنه در ایمان ما خلل ایجاد می‌كند.
امروز حكم ولایت الهیه فقیه، همان حكم ولیّ خدا، رسول خدا و حكم الهی است كه امام بزرگوارمان به خوبی آن را تبیین كردند.

7.لحظه‌شناسی: مشکل برخی از افراد و مجموعه ها این است: بی ایمان نیستند، بی شوق و بی محبت هم نیستند؛ اما لحظه شناس نیستند. لحظه را باید شناخت، نیاز را باید دانست. فرض بفرمایید کسانی در کوفه دلهاشان پر از ایمان به امام حسین علیه السلام بود، به اهل بیت علیهم السلام هم محبت داشتند، اما چند ماه دیرتر وارد میدان شدند؛ همه شان هم به شهادت رسیدند، پیش خدا هم ماجورند؛ اما کاری که باید بکنند کاری نبود که آنها کردند؛ لحظه را نشناختند؛ عاشورا را نشناختند؛ در زمان آن کار را انجام ندادند. اگرکاری که توابین درمدتی بعد از عاشورا انجام دادند، درهنگام ورود جناب مسلم انجام می دادند، اوضاع عوض می شد، ممکن بود حوادث جور دیگری حرکت بکند. شناسایی لحظه ها و انجام کار در لحظه های مورد نیاز، خیلی چیز مهمی است.[8]   

8.وفاداری به ولایت: از جمله درسهای گرانبهای واقعه کربلا وفاداری به ولایت می باشد که حتی تا آخرین لحظات عمرشان وفاداریشان را حفظ کردند و جانهای پاک خود را در راه وفاداری به ولایت در طبق اخلاص گذاشتند. حال ما هم بنابر عهدی که با ولایت بسته ایم آماده ایم جان نا قابل خود را تقدیم ولایت کنیم.

----------------------------------------------------------------------------------------------

[1] سخنرانى مقام معظم رهبری در دیدار با اقشار مختلف مردم سال 1369.
[2]
نهج البلاغه، خطبه 50.
[3]
10) سخنرانى رهبری در پایان چهارمین مجمع بزرگ فرماندهان و مسئولان دفاتر نمایندگى ولى فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، سال 1370.
[4]
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى، سال 1384.
[5]
نساء/ 59.
[6]
اصول كافی، كلینی، دارالكتب الاسلامیة، تهران، بی تا، ج 2، ص 18.
[7]
نساء/ 65.
[8]
از فرمایشات مقام معظم رهبری
طبقه بندی: كلیات،  راهنما شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه هشتم دیماه سال 1390 توسط : احمد صادقی