اسلام ناب

سلام دوستان عزیز شب یلدا، نخستین شب زمستان و طولانی ترین شب سال است که ما ایرانی ها طی رسوم کهن خود، به دور یکدیگر جمع شده و به گفتگو و صحبت مشغول می شویم. از جمله رسوم بسیار زیبا و پسندیده  در این شب که در اسلام نیز بسیار به آن سفارش شده، عیادت از سالمندان و بیماران است. ملاقات با خویشاوندان و دوستان و رسیدگی به احوال نیازمندان ، به ویژه نیازمندان خویشاوند، از جمله آداب پسندیده و نیکویی است که در پرتو دستورات جامع و کامل اسلام، مردمان شریف ایرانی در شب یلدا و دیگر شب های طولانی و بلند زمستان به آن اهتمام می ورزند.

در این شب ، که طولانی ترین شب سال است بهتر است در کنار شادی های این شب توشه ای برای  شادی آخرت نیز برداشته  باشیم  و از آن به عنوان فرصت طلائی استفاده کنیم از جمله چیزهائی که می توان از این شب توشه گرفت عبارتند از:

1.زیاد شدن محبت ها

 چه بسا آیات فراوان در مورد این عمل پسندیده  داریم که خداوندما را ازقطع رحم برحذر می دارد و امام باقر (علیه السلام ) انجام صله رحم را باعث پاک شدن اعمال ، زیاد شدن اموال ،بر طرف شدن بلا وبه تاخیر انداختن مرگ می داند و اهمیّت این عمل به قدری زیاد است که رسول اکرم (صل الله علیه وآله ) یک سال پیاده روی برای رسیدن و انجام این عمل را جائز می دانند . در این شب های بلند زمستانی باید فرصت رابرای انجام دادن صله رحم غنیمت بشماریم .

2.نگاه عمیق به آفرینش شب و روز

شب و روز دو نمونه از آفریده های بزرگ الهی است که انسان رابه تفکّر در قدرت الهی فرا می خواند . باپایان یافتن روز و آمدن شب سکوت و آرامشی وجود انسان را می گیرد دیدن ستارگان در دل تاریکی شب های طولانی زمستان  باعث می شود که انسان به حقارت خود در برابر قدرت الهی پی ببرد . امام علی (علیه السلام ) می فر مایند :خدای پاک چه عظیم و باشکوه است آنچه از آفرینش تو می بینیم و چه خُرد است بزرگی ما دربرابر قدرت تو .

3.ترازوی اعمال در شب یلدا

رسیدگی به اعمال روزانه و محاسبه نفس از ویژگی های انسان های  حقیقی است پیامبر اکرم (صل الله علیه وآله ) می فر مایند: پیش از آنکه مورد حسابرسی قرار بکیرید  خود به حساب نفستان برسید و نفستان را در ترازو بگذارید و برای آن روز بزرگ آماده شوید  طولانی بودن شب های زمستان این فرصت را ایجاد می کند که بیشتر در مورد اعمال خود فکر کنیم .

4.بیان قصه های ناب وشیرین

 قصه های قرآن کریم  دارای حکمت ها و سر گذشت پیامبران  است که پند و اندرز فراوان در آن نهاده شده است . داستان های زمینی با چند بار تکرار جذابیّت خود را ازدست می دهند ولی داستان های قرآن همیشه تازگی دارند وچه خوب است که در این شب های بلند زمستان برای آشنائی با این داستان ها فرصت راغنیمت بشماریم واز این منبع فیض الهی بیشتر بهره مند شویم.مثل داستان سرگذشت حضرت یوسف(علیه السلام)، قصه قوم ثمود و....

 

طبقه بندی: كلیات، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه سی ام آذرماه سال 1390 توسط : احمد صادقی