اسلام ناب

سلام دوستان عزیز امیدوارم در این روزها و شبهای سرد پائیزی کانون خانواده تان گرم باشد.

در ادامه بحثهائی که در مورد فرهنگ داشتیم و بنابر قولی که داده بودم بحث را در مورد عوامل دور ماندن از فرهنگ اسلامی ادامه می دهم. امید است که این مباحث برای جوانان عزیز سودمند باشد.

یکی از عواملی که باعث دور ماندن از فرهنگ اسلامی  می شود، دوری از قرآن می باشد.

قرآن مجید سند اساسى اسلام و معجزه جاوید نبى اكرم اسلام است. كتابى كه «لا یاتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه »[1] و كتابى كه مصون از هر گونه تحریف است. «انا نحن نزلنا الذكر و انا له لحافظون »[2] قرآن كتاب نور، عبرت، بینه، تذكر، بیان، رشد، برهان، ذكر، فرقان و مبارك است.
با كمال تاسف بسیارى از مردم نمى توانند قرآن را بخوانند، یا آن كه غلط مى خوانند. آنان كه مى خوانند نیز بسیارى معناى آن را نمى دانند، و آنان كه مى دانند در آن تدبر نمى كنند، و آنان كه تدبر مى كنند كمتر عبرت مى گیرند و بالاخره برخوردها در حد تشریفات، سوگند، مهریه، تجوید، ترتیل، حفظ و مسابقه بوده است و هدف اصلى همه این برنامه ها كه تدبر در قرآن است رونق لازم را نیافته است.

خداوند از ما چه مى خواهد و چه وظیفه اى در برابر قرآن داریم؟

ما باید كتاب آسمانى را محور عقیده، فكر، تصمیم و عمل خود قرار دهیم و در غیر این صورت قرآن ما را پوك و پوچ مى داند: «یا اهل الكتاب لستم على شى ء حتى تقیموا التوراة و الانجیل و ما انزل الیكم »[3] ما باید قرآن را جدى بگیریم «خذ الكتاب بقوة »[4] و ناله اى و تقاضایى بدانیم كه هر كس در آن تدبر نكند مورد تندترین انتقادات الهى است «افلا یتدبرون القرآن ام على قلوب اقفالها»[5] از سوى دیگر ما در برابر قرآن مسؤول و مدیون هستیم «ولكن كونوا ربانیین بما كنتم تعلمون الكتاب و بما كنتم تدرسون ».[6]

منبع: مجله مبلغان/شماره 23، ناله اى و تقاضایى ،محسن قرائتى

 [1] فصلت / 42 (ترجمه: که هیچ گونه باطلی، نه از پیش رو و نه از پشت سر، به سراغ آن نمی‌آید؛)

[2] حجر/ 9 (ترجمه:ما قرآن را نازل کردیم؛ و ما بطور قطع نگهدار آنیم!)

[3] مائده/ 68 (ترجمه: ای اهل کتاب! شما هیچ آیین صحیحی ندارید، مگر اینکه تورات و انجیل و آنچه را از طرف پروردگارتان بر شما نازل شده است، برپا دارید.)

[4] مریم/ 12 (ترجمه: ای یحیی! کتاب (خدا) را با قوت بگیر!)

[5] محمد/ 24 (ترجمه: آیا آنها در قرآن تدبر نمی‌کنند، یا بر دلهایشان قفل نهاده شده است؟!)

[6] آل عمران/ 79 (ترجمه: بلکه مردمی الهی باشید، آن‌گونه که کتاب خدا را می‌آموختید و درس می‌خواندید!)

طبقه بندی: دین شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه یکم آذرماه سال 1390 توسط : احمد صادقی