اسلام ناب


سلام دوستان عزیز

سالروز ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) و روز دختر رو خدمت شما عزیزان تبریک عرض می کنم.

شاید در ذهن شما سؤالی درباره انجام افعال ایجاد شده باشد که  تأثیر ما در انجام افعال چقدر است؟ آیا تمام افعال از آنِ خداست و ما فقط به عنوان مترسکهای بازی هستیم و یا برعکس خدا ما را خلق کرده و تمام امور را به دست خود ما سپرده و خودش ناظر امور است؟

با مراجعه به آیات قرآنی این معمّا حل می شود، خداوند در سوره واقعه آیات 63 و 64 می فماید: « أَفَرَأَیْتُمْ ما تَحْرُثُونَ - أَأَنْتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزّارِعُونَ» آیا هیچ درباره آنچه كشت مى كنید اندیشیده اید؟!آیا شما آن را مى رویانید یا ما مى رویانیم؟.

بدیهى است، كار انسان تنها كشت است، اما رویانیدن تنها كار خدا است، و لذا در حدیثى از پیغمبر اكرم(صلى الله علیه وآله) نقل شده كه: «لایَقُولَنَّ أَحَدُكُمْ زَرَعْتُ وَلْیَقُلْ حَرَثْتُ (فَإِنَّ الزّارِعَ هُوَ اللّهُ)»: هیچ یك از شما نگوید: من زراعت كردم، بلكه بگوید كشت كردم (زیرا زارع حقیقى خدا است).[1]

كارى را كه انسان در مورد زراعت مى كند ، دانه اى را مى افشاند و كنار مى رود، این خداوند است كه در درون دانه یك سلول زنده بسیار كوچك آفریده كه، وقتى در محیط مساعد قرار گرفت در آغاز از مواد غذائى آماده در خود استفاده مى كند، جوانه مى زند، و ریشه مى دواند، سپس با سرعت عجیبى از مواد غذائى زمین كمك مى گیرد، و دستگاههاى عظیم و لابراتوارهاى موجود در درون گیاه به كار مى افتد، و غوغائى برپا مى كند، ساقه و شاخه و خوشه را مى سازد، و گاه از یك تخم، صدها یا هزاران تخم برمى خیزد. و به گفته دانشمندان تشكیلاتى كه در ساختمان یك گیاه به كار رفته، از تشكیلات موجود در یك شهر عظیم صنعتى با كارخانه هاى متعددش، شگفت انگیزتر، و به مراتب پیچیده تر است.[2]

پس بنا بر این ما انسانها به عنوان تعیین کننده افعال هستیم و خداوند تبارک و تعالی بعنوان تکمیل کننده و یاری دهنده افعال می باشد.پس آنهائی که می گویند ما انسانها به انجام افعال مجبوریم و یا آنهائی که می گویند ما اختیار مطلق در انجام افعال داریم بنا بر صریح این آیات در اشتباه محض می باشند. بلکه بنابر تشبیه آسان و صریح قرآن کشت کردن از آنِ ما و رویانیدن از آنِ خداست.

-------------------------------------------

[1] قسمت اول حدیث در تفسیر «مجمع البیان»، ذیل آیات مورد بحث آمده، و قسمت دوم در «روح البیان» اضافه بر آن نقل شده.

[2] بر گرفته از تفسیر نمونه جلد 23 ذیل آیات مورد بحث آمده

 

طبقه بندی: انسان شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه هفتم مهرماه سال 1390 توسط : احمد صادقی