اسلام ناب

سلام دوستان عزیز سالروز شهادت ششمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام صادق(علیه السلام) رو خدمت شما عزیزان تسلیت عرض می کنم.

گفتیم که بین فرهنگ اسلامی و فرهنگ حاكم بر جوامع اسلامی فرق است؛ اوّلی، مبیّن ارزش ها و عقایدی است كه از وحی الهی و سخن پیشوایان معصوم الهام گرفته، ولی فرهنگ حاكم بر جوامع اسلامی، آمیخته ای از فرهنگ اصیل اسلام و برداشت های غلط و انحرافی می باشد؛و اگر برداشت غلط و آمیخته با خرافاتی در میان افراد جامعه رایج گردد، نباید آن را به حساب اسلام و فرهنگ اسلامی بگذاریم.

به نمونه هائی از این تفاوت اشاره می کنم:

1- مسئله حجاب[1] : اسلام مسئله حجاب را به عنوان مصونیت و حفاظی برای عفت و ارزش زن معرفی می کند که این امر مانع حضور زن در امور اجتماعی و فرهنگی و سیاسی نیست بلکه حجاب باعث می شود این حضور بهتر و باشکوه تر باشد مثل حضور حضرت زهرا(سلام الله علیها)در دفاع از ولایت و حضور حضرت زینب (سلام الله علیها)در صحنه کربلا بر خلاف بعضی ازجوامع اسلامی که حجاب را محدودیتی  برای زن می دانند و از فعالیتهای زن در امور اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و... جلوگیری می کنند و این باعث شده که تصور غیر مسلمانان از حجاب بد باشد.

2- مسئله امر به معروف و نهی از منکر [2]: در رایانه ها برای اینکه سیستم ویروسی نشود یک آنتی ویروس نصب می کنیم اسلام هم برای جوامع چنین تفکری را دارد برای اینکه در جامعه فساد رواج نیابد مسئله امر به معروف و نهی از منکر را واجب کرده است ولی بعضا تصور بدی از این فریضه الهی ایجاد می شود که به واسطه رفتارهای غلط و غیر اصولی بعضی افراد در جوامع اسلامی ایجاد شده است مثلا مراحل امربه معروف رعایت نمی شود یا بعضا اغراض شخصی ونفسانیات در این امر دخیل می شودو...

3- میانه روی و اعتدلال در کارها [3]: اسلام یک  آئینی می باشد که در آن تعادل در کارها خیلی مهم است و همیشه و در تمام جوانب هم ابعاد اخروی لحاظ می شود و هم ابعاد دنیوی و حضرات معصومین (علیهم السلام) همیشه با افراط و تفریط مبارزه می کردند مثلا امام علی (علیه السلام) با شیوخ افراطی نهروان  و همچنین با معاویه که تفریط در دین داشت سالهای متمادی به جنگ پرداخت و الآن هم چنین افراط و تفریطی در جوامع اسلامی قابل مشاهده است واین باعث بدبینی و برداشت غلط از فرهنگ ناب اسلامی که برگرفته از وحی است می شود.

و نمونه هائی از این قبیل در جوامع اسلامی  دیده می شود که بعضا باعث بدبینی نسبت به فرهنگ اسلامی می شود و راهکار اصلی رسیدن به فرهنگ ناب اسلامی تمسک جستن به ثقلین که همان قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) می باشد.

------------------------------------------------------

[1] آیه 59 سوره احزاب است:« یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما» (ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مومنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد اذیت قرار نگیرند. و خداوند بخشنده مهربان است.)

[2] قال رسول الله صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله :

إذا لَم یَأمُروا بِمَعروفٍ وَلَم یَنهَوا عَن مُنكَرٍ وَلَم یَتَّبِعوا الأخیارَ مِن أهلِ بَیتى ، سَلَّطَ اللّه‏ُ عَلَیهِم شِرارَهُم ، فَیَدعوا عِندَ ذلِكَ خِیارُهُم فَلا تُستَجابُ لَهُم؛هرگاه (مردم) امر به معروف و نهى از منكر نكنند، و از نیكان خاندان من پیروى ننمایند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نیكانشان دعا كنند امّا دعایشان مستجاب نشود .

امالى صدوق، ص‏254

[3] قرآن مجید برای پیش گیری از تفریط در سوره قصص آیه 77 می فرماید: «لاتنس نصیبک من الدنیا»بهره خویش را از دنیا فراموش نکن .

و همچنین امام صادق ( علیه السلام) می فرماید: «لیس منا من ترک دنیاه لآخرته و لاآخرته لدنیاه » کسی که دنیای خود را به خاطر آخرت ترک کند، از ما نیست و آن که آخرت خویش را برای دنیا نادیده بگیرد، با ما وابستگی ندارد .

وسایل الشیعه، ج 12، ص 49
طبقه بندی: دین شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : جمعه یکم مهرماه سال 1390 توسط : احمد صادقی