اسلام ناب

سلام دوستان عزیز، به علت پرسشهای مکرر دوستان در زمینه عقائد و نظریات فرقه های مختلفی که الآن در جای جای جهان مشغول هستند و فعالیت می کنند و چه بسا با این گروهها برخورد می کنند و در مواردی در دام این فرقه های ضاله افتاده باشند ، بنا به این درخواست دوستان بنده خلاصه ای از عقائد این فرقه های ضاله را برایتان بیان می کنم امید است که باعث روشنگری جوانان ونوجوانان عزیزمان قرار گیرد.

توضیح اجمالی در مورد فرقه بهائیت:

بابیت یا آنچه پس از ادعای علی محمد باب با عنوان یک فرقه انحرافی ظهور و بروز پیدا کرد و به عنوان یک حرکت به اصطلاح مذهبی با ابعاد اجتماعی در تاریخ دوره قاجار اتفاقات پرفراز و نشیب و بعضا خونینی را به دنبال داشت، آبشخور فکری و عقیدتی خود را از دیدگاه های شیخیه می گرفت. به ویژه پس از درگذشت سیدکاظم رشتی که با پر و بال دادن به ادعاهای استادش (شیخ احمد احسایی) زمینه را از هر جهت برای سوء استفاده علی محمد باب فراهم ساخته بود.

:گوشه هایی از عقاید بابیه

1. اعتقاد به تجلی و تجسد خداوند در میرزا حسینعلی بهاء:

شاید به سادگی باور کردنی نباشد که بهائیان میرزا حسینعلی بهاء را خدای خود و جهان و آفریننده تمام مخلوقات بدانند، اما همچنان که در فصل اول ذکر شد این اعتقاد بهائیان مبتنی بر ادعای الوهیت و خدایی شخص میرزا حسینعلی است. او در کتاب اقدس که از مهم‌ترین کتاب‌های بهائیان است مطالبی می‏گوید که مفادش این است:

«نخستین چیزی که خدا بر بندگان خود واجب ساخته، معرفت منبع وحی و تجلی اوست که منم کسی که در آفریدن جهان و در گرداندن آن، جانشین خدا بوده است.»

محمد علی قائینی یکی از مبلغان بهائیت چنین می‏گوید: «و اما در وقت تلاوت آیات و خواندن مناجات، رو به قبله بودن واجب نیست. به هر طرف روی ما باشد جائز است. ولکن قلب باید متوجه به جمال قدم (میرزا بهاء) و اسم اعظم باشد. زیرا مناجات و راز و نیاز ما به اوست و شنونده جز او نیست، و اجابت کننده غیر از او نه.»

2. منسوخ شدن ادیان گذشته و تشریع دین جدید:

بهائیان مانند بابیان معتقدند که با ظهور بهاءالله، شریعت اسلام پایان یافته است و دوره‌ی رسالت حضرت‏ محمد  صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم سپری شده است و این دوره، دوره‌ی زمامداری جمال اقدس ابهی- بهاءالله- و آئین اوست. رهبران بهائی چنین می‌گویند که هر دین و شریعتی، مدت محدود و معینی دارد و این دوره‌ی محدود تقریباً هزار سال است و هرگاه دوره‌ی هر دینی به پایان رسیده آن دین به وسیله دین و شریعت جدید، نسخ می‌شود. بهائیان دلیل عقلی این نسخ را مقتضیات زندگی بشر و تکامل و رشد عقل و فکر او می‌دانند و معتقدند دین و شریعت همیشه در حال تحول و دگرگونی است.

3. انکار قیامت:

بهائیان به پیروی از رهبران خود، سید علی باب و میرزا بهاء، معاد و قیامت را به آن معنایی که در اسلام و ادیان الهی مطرح است منکر هستند.

طبق نظر همه‌ی ادیان الهی و به خصوص اسلام، معاد یعنی برگشت و روز قیامت یعنی روزی که همه‌ی انسان‌ها برای حساب‌رسی در مورد اعمال نیک و بدشان در دنیا، دوباره زنده می‌شوند و مورد سؤال و بازخواست واقع می‌شوند. اما بهائیان و رهبران آنها معاد و قیامت به این معنی را منکر هستند.[1]

4.باب، تعلیم و تربیت و تدریس علوم را جز آموزش آنچه در بیان آمده و یا دیگر آثار خودش منع کرده و به بابیان توصیه می کند که هر نوشته یا کتابی را که از خود او نباشد یا درباره او نوشته نشده باشد را محو و نابود سازند.

5.باب، خراب کردن جمیع بقاع و مزارهای گذشتگان، از انبیاء و مرسلین و اوصیای آنها و همچنین خانه کعبه و قبر پیامبر (ص) و قبور سایر ائمه و مشاهیر اسلام را واجب شمرده و حکم داد به جای آن ۱۹ زیارتگاه تازه تأسیس شود که در آن ها نام او را یاد کنند و هرکس داخل آن ها شد، در امان باشد!

6.باب، حج بیت الله الحرام را منع کرد و گفت: هرکس استطاعت داشت، به شیراز رفته و خانه ای که او در آن متولد شده حج کند و همچنین دستور داده خانه محل ولادتش را به بارگاهی با ۹۵ درب بدل کنند. امناء او خانه هایی با پنج در داشته باشند و مردم عادی خانه هایی با یک در

7.باب نامگذاری روزهای هفته را تغییر داده و به ترتیب از شنبه تا جمعه را استقلال، جلال، جمال، کمال، فضال، عدال و استجلال می خواند.

8.در تقویم بابیان، هر ماه ۱۹ روز و هر سال ۱۹ ماه است. او روزه را ۱۹ روز قرار داده از طلوع تا غروب خورشید و زمان آن هم ۱۹ روز قبل از تحویل خورشید به برج حمل تعیین کرد. بر پیروانش واجب کرده مجموعه آثارش را در ۱۹ جلد تنظیم کرده و از آن زیادتر نسازند. هر بابی نیز اجازه دارد تنها ۱۹ کتاب در خانه داشته باشد. در غیر این صورت برای هر جلد کتاب باید ۱۹ مثقال طلا به باب و یا امنای او بپردازد.  

9.باب حکم به رفع حجاب داده و در بیان آنها آمده است «کسانی که در میان پیروان ما پرورش یابند، چه مرد باشند و چه زن حلال است به یکدیگر نگاه کنند و سخن گویند.» و همچنین «بیان به مردان مؤمن اجازه می دهد که به زنان نگاه کنند و به زنان هم اذن داده که اگر تمایل دارند به مردان مورد علاقه خود نگاه کنند

10.باب، نوشیدن مسکرات و مشروبات الکلی، توتون و تریاک را حرام قرار داده و همچنین خوردن داروهای طبی را نیز حرام دانسته است. او گوش دادن به موسیقی و تراشیدن ریش را حلال کرده است.

11.باب، آنچه را که در دین اسلام نجس شمرده می شود را پاک و طاهر کرده است و به عنوان مثال هم نمونه هایی مثل فضله موش، فضله پرستو، فضله خفاش و منی انسان را عنوان می کند[2]

دانلود جزوه بررسی عقائد بهائیت همراه با پاسخ

فایل پی دی اف وبا(.pdf

فایل وردی:- 1 وبا.doc


------------------------------------------------------

[1] عقائد بهائیت

[2] شبکه ی اینترنتی آفتاب

طبقه بندی: دین شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه چهارم اردیبهشتماه سال 1390 توسط : احمد صادقی